Boyun Ağrısı Belirtileri

Boyun Ağrısı Belirtileri

Karıncalanma, uyuşukluk veya zayıflık: Bu hisler boynun ötesine de geçebilir. Omuza, kola veya parmaklara yayılabilir. Kişi iğnelenme ya da karıncalanma gibi bir his yaşamaktadır. Genellikle, koldan aşağıya yayılan ağrı tek bir kolda hissedilir, iki kol birden bu durumdan etkilenmez.

Nesneleri tutma veya kaldırma ile ilgili problemler: Parmaklarda oluşan karıncalanma, uyuşma veya güçsüzlük neticede nesneleri tutma veya kaldırmada zorlanma gibi problemler ortaya çıkarabilir.

Baş ağrısı: Bazen boyun oluşan bir tahriş kas ve kafaya bağlı sinirleri de etkilemektedir. Bu durumda, boyun kaslarının sıkışması gibi bir gerginlik baş ağrısına neden olabilmektedir. (3)

Boyun ağrısı belirtileri ilerledikçe, uyumayı da zor bir hale getirebilir. Bu tür ağrı, giyinmek veya çalışmaya başlamak gibi, günlük aktiviteleri de etkileyebilmektedir. Araç kullanma gibi başın dönmesi ile ilgili herhangi bir faaliyeti engelleyebilmektedir. Boyun ağrısının güçsüzlük, uyuşma ve karıncalanma ile ilişkili olması endişe verici olabilmektedir, bu nedenle, doktor tarafından daha ayrıntılı değerlendirilmesi için hemen tıbbi bir yardım istenmelidir. (4)

Boyun Ağrısı Başlangıcı Belirtileri

Boyun ağrısı aşağıda sıralanmış olan aşamalarla birlikte gelişmeye başlayabilmektedir:

Zaman içinde yavaş yavaş: Boyun ağrısı hafif olarak başlayabilir veya yalnızca bir iş gününün sonuna doğru ortaya çıkabilir. Fakat sonra tekrarlanabilir ve zamanla daha da kötüye gidebilir.

Boyun ağrısının belirtileri çok değişebilmektedir. Boyundaki ağrı hafif bir sıkıntı olabilirken, bazı durumlarda, kişinin hareket etmesini önleyecek kadar acı verici de olabilmektedir.

Boyun ağrısı genellikle tek bir noktaya odaklanmaktadır ve birkaç gün veya hafta içinde kendi kendine kaybolmaktadır. Ancak bazı durumlarda ağrı sabitleşebilir veya omuz ve kollar gibi diğer vücut parçalarına yayılabilir.

Boyun ağrısı nasıl anlaşılır? Boyun ağrısı ile ilgili yaşanan en yaygın belirtiler genellikle aşağıdakilerden birini veya birkaçını içerebilmektedir: (1)

Boyun tutulması: Özellikle, kafayı yana doğru çevirmeye çalışırken yaşana boyun hareketinde acı ve zorlanmadır.

Keskin ağrı: Bu belirti, sadece bir noktaya odaklanan ağrı olabilir. Genellikle, kişi boynun o noktasında bıçaklanma veya batma hissetmektedir. Çoğu zaman, bu tip ağrı boynun alt bölgelerinde ortaya çıkmaktadır.

Genel ağrı: Bu ağrı çoğunlukla boynun bir noktasında veya bir alanında ortaya çıkmaktadır. Ağrı hassas veya sızlama olarak tanımlanmaktadır, keskin değildir. (2)

Yayılan ağrı: Ağrı bir sinir boyunca boyundan omuzlara ve kollara yayılmaktadır. Ağrının yoğunluğu değişebilmektedir. Sinir ağrısı yanma gibi hissedilebilir.

ETİKETLER :