Belgin Doruk Kimdir?

Belgin Doruk Kimdir

Belgin Doruk Hayatı Nereli

Belgin Doruk 1965 yılında toplam dokuz filmde oynadı. 1965 yılında Ediz Hun, Ajda Pekkan ve Hulusi Kentmen’inde kadrosunda yer aldığı Bir Gönül Oyunu filminde oynamıştır.
Belgin Doruk 1963 yılında son olarak İlk Göz Ağrısı adlı bir Nejat Saydam filminde oynadı. 1964 yılında yedi filmde oynadı. Bunlardan ilki Turgut Demirağ’ın yönettiği Aşk ve Kin filmi olmuştur.
Tamer Yiğit’inde baş rolünde oynadığı Daima Kalbimdesin filminde oynamıştır. Daha sonra Gönül Avcısı ve Zeki Müren‘inde baş rolünde oynadığı Hayat Bazen Tatlıdır filminde oynamıştır.
Belgin Doruk 1960’lı yılların başında altın çağını yaşamaktadır.Belgin Doruk 1960 yılında birçok film çevirdikten sonra, 1961 yılında tam on filmde rol aldı. Bunlardan ilki Nejat Saydam‘ın yönettiği Aşkın Saati Gelince adlı film olmuştur.Belgin Doruk 7 Mayıs 1961’de Özdemir Birsel ile evlenir. Balayına gitmemişlerdir yeni eşi işkolik bir insandı.
Belgin Doruk Bu filmin çekimlerinden önce 75 kiloya kadar ulaşmıştır. Kilolarından rahatsız olur ve hızlı kilo vermek ister. Annesi o sıralarda bir zayıflama ilacı getirir ve ilacı kullanmaya başlar.
Belgin Doruk, artık tüm ülke tarafından tanınmaya başlamış ve Türk sineması için olmazsa olmaz bir oyuncu haline gelmiştir.
Belgin Doruk Türk sinemasınında klasikleri arasındaki yerini aldı. 1955 yılında, 19 yaşındayken hamile olduğunu öğrenir. Daha sonra hamileliği başına problem olur. Kocası, Faruk Kenç Hamilelik için erken” der ve çocuğu aldırmak ister. Belgin Doruk Bebeği doğurmak istediğini söyler ve aynı yıl kızı Gül‘ü dünyaya getirdi.

Belgin Doruk Biyografisi

Belgin Doruk Biyografisi

Belgin Doruk Biyografisi

Belgin Doruk 1953 yılında Köroğlu Türkan Sultan adlı filmde oynamıştır. Ardından aynı yıl Lütfi Ö. Akad’ın yönettiği Öldüren Şehir adlı filmde oynamıştır. Aynı zamanda film Ayhan Işık ile birlikte başrol oyanadığı filmdir. 1954 yılında, Çalsın Sazlar Oynasın Kızlar adlı filmde bir Jüri üyesini canlandırmıştır.
Belgin Doruk 1952 yılında ortaokul son sınıftayken Yıldız Dergisi ve İstanbul Film‘in birlikte açtığı bir yarışmaya annesinin desteğiyle girdi. Yarışmada finale kalınca babası çok kızar. Annesinin desteğiyle yarışmaya katılır.
Belgin Doruk 1952 yılında, ortaokul son sınıftayken annesinin desteğiyle bir yarışmaya girmiştir. O yıl yarışmadan birinci olarak çıkmıştır.
Belgin Doruk 28 Haziran 1936 tarihinde Ankara’da doğdu. 1952’de ortaokul son sınıfta iken Yıldız Dergisi ve İstanbul Film’in açtığı yarışmayı Ayhan Işık ve Mahir Özerdem ile birlikte kazanarak sinemaya geçti ve ilk filmi olan “Çakırcalı’nın Definesi”ni çevirdi.
Ölüm Korkusu, Çölde Bir İstanbul Kızı ve en önemlisi Küçük Hanımefendi filminin serisiyle Belgin Doruk 1950’ler ve 1960’ların en popüler film yıldızlarından birisi olmuştur.
Belgin Doruk 1956 yılında hiçbir filmde rol almamıştır. 1957 yılında Mahşere Kadar ve Çileli Bülbül gibi filmlerde oynamıştır. Aynı yılın aylarında yönetmenliğini Orhon M. Arıburnu‘nun yaptığı Lejyon Dönüşü adlı polisiye filminde rol aldı.