Aydilge Kimdir?

Aydilge Kimdir

Aydilge üçüncü albümü Kilit, 19 Şubat 2011’de DSM etiketiyle yayımlandı. Aynı yıl Dokuz Sekiz Müzik’ten “Akıllı Bir Deli” teklisini yayınladı.
Aydilge dördüncü albümü “Yalnızlıkla Yaptım”, 14 Mart 2013’te DSM etiketiyle yayımlandı. Aydilge Albümden ilk klip Yalnızlıkla Yaptım adlı parçaya çekildi.
2006 yılında burslu okuduğu Başkent Üniversitesi’ni hem bölüm, hem de tüm üniversite çapında birinci olarak bitirdi. Ardından İstanbul Üniversitesi’nde Radyo-TV-Sinema alanında yüksek lisansını tamamladı. “İletişim Uzmanı” unvanını aldı.
Aydilge TRT Ankara Radyosu Çocuk Korosu sınavlarını kazanan Aydilge, 15 yaşına kadar, Türkiye’nin ilk Türk Sanat Müziği çocuk korosunda radyo sanatçısı olarak görev aldı.
2002 yılında bulimik bir kızın öyküsünü anlatan Bulimia Sokağı adlı romanı yayınlandı. 2004 yılında çıkan romanı ise “Altın Aşk Vuruşu” oldu.
Aydilge ilk albümünde yer alan Çal parçası, Petrol Records’un The Greatest Songs Ever:Turkey” adlı derlemesinde yer aldı. Albüm 25 ayrı ülkede yayınlandı.

Aydilge Biyografisi

Aydilge Biyografisi

Aydilge Biyografisi

Haziran 2010’da, yeni teklisi ve klibi yayımlandı. Takıntı, dijital satışlarda çok yüksek bir satış grafiği yakaladı.
Aydilge 25 Haziran 1979, Kütahya, Türk yazar, müzisyen ve radyo programcısı 1997 yılında yayınlanan Kalemimin Ucundaki Düşler adlı öykü kitabı ilk kitabı.
İlk albümüyle Yüxexes Dergisi’nce Yılın En İyi Çıkış Yapan Kadın Şarkıcısı seçildi. Roll ve Milliyet Sanat Dergisi, Küçük Şarkı Evrenini 2006’nın en iyi albümleri arasında gösterdi.
Aydilge söz ve bestesi kendisinin olan ve 28 Mart 2006’da EMI müzik tarafından yayımlanan Küçük Şarkı Evreni albüm sanatçısı Aydilge, ikinci albümü Sobe Dokuz Sekiz Müzik‘ten 27 Ekim 2009’da yayımladı.
Çevre ve doğaya duyarlılığını, 2008 yılında Greenpeace ile yaptığı projelerle ortaya koydu. Greenpeace, müziğin en etkin araçlardan biri olduğunu düşünerek Aydilge’yle beraber bir tekli projesi gerçekleştirdi. Aydilge Dünyanın Kalbi Durmasın parçası için ortak bir klip çekildi.
Aydilge 29 Ekim 2010’da vizyona giren, çizgi film olan İtalyan Winx Club’ın 3 boyutlu yeni filmi Winx Club 3D Sihirli Macera nin şarkılarından oluşan albümdeki parçaların Türkçe sözleri Aydilge tarafından yazıldı. 11 parçadan oluşan albümde college rock tarzında 3 parçası da bulunmaktadır.