Zeytinyağı ile Saç Bakımı

Zeytinyağı ile Saç Bakımı

Zeytinyağı, Avokado ve Bal Maskesi

Olgun bir avokado alın ve kabuğunu soyun. Bir kasenin içerisinde iyice ezin.
2 yemek kaşığı saf zeytinyağı ve bal ilave edin. İyice karıştırın.
Maskeyi nemli tüm saça uygulayın. En büyük hasar saç uçlarında olacağı için buralara yoğunlaşın.
Saçınızı duş bonesine sarın.
Bu maske ısıyla birlikte daha fazla etki gösterir, ancak saçınızdaki bonenin yanmasını istemezsiniz! Bu sebeple saç kurutma makinesinin en düşük ayarıyla 15-20 dakika kadar ısıtın ya da güneşli bir yer bulup 30-45 dakika burada oturun.
Ilık su ile durulayın. Bu maske çok yoğun olduğu için masaj yaparak durulamanız gerekebilir. Ardından nazik bir şampuanla saçınızı yıkayıp nemlendirin.
Avokado A ve E Vitaminleri ile mono doymamış yağ bakımından zengindir. Bu sebeple saçlara nem ve parlaklık kazandırır. Avokadoda yer alan doğal yağlar insan cildindeki ve saçındaki yağlara çok benzer. Bu da avokadoyu kuru ve kabarık saçlar için ideal bir malzeme yapar.

Yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı hafif bir şampuan ile yıkayıp bol su ile durulayın. Kafa derinizin de zeytinyağından iyice temizlenmesi gerekmektedir.

Zeytinyağı ile saç bakımı işte bu kadar kolay. Bu uygulamayı ayda 1-2 defa yapabilir ve sağlıklı, parlak ve hacimli saçlara kavuşabilirsiniz. Ayrıca bu zeytinyağı kürü saçları her zamankinden daha yumuşak ve kolay taranır yapacaktır.

Zeytinyağı ile saç bakımı size pek davetkâr gelmiyorsa başka doğal yağları kullanarak da sağlıklı saçlar elde edebilirsiniz. Ya da zeytinyağının kokusunu azaltmak için aromaterapi yağları, hindistancevizi yağı, susam yağı, jojoba yağı gibi hoş kokulu yağlarla zeytinyağını karıştırabilirsiniz.

Saçlarınıza zeytinyağı uyguladıktan sonra yıkarken her zaman olduğundan biraz daha fazla şampuana ya da iki kere şampuanlamaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Özellikle kafa derinizde zeytinyağı kalırsa gün içinde kaşıntıya neden olabilir. Bu yüzden iyice yıkamalı ve durulamalısınız. Zeytinyağından sonra saçlarınız çok yağlı kalıyorsa bir dahaki sefer daha az zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı ile Saç Bakım Kürü

Yarım su bardağı sızma zeytinyağını bir kaba koyup yaklaşık 20 dakika orta ateşte ısıtın. Buradaki amaç zeytinyağını ılıtmak. Fazla ateşte tutmayın çünkü yağı yakabilirsiniz. Ilıdığı zaman ocaktan alın. Zeytinyağı ısınırken etrafa ve kıyafetlerinize yağ bulaşmaması için bir havlu alın ve zeytinyağı ile saç bakımı yapacağınız bölgeyi hazırlayın.

Ilık zeytinyağını ocaktan alın. Parmak uçlarını yağa batırarak saç ve saç diplerine hafifçe masaj yapmaya başlayın. Kafa deriniz kuruysa zeytinyağıyla ovabilirsiniz. Eğer yağlı saçlara sahipseniz saç diplerinden bir kaç santim yukarıdan masaja başlayabilirsiniz.

Saçlarınızı zeytinyağı ile iyice ovaladıktan sonra boneyi takın. Yarım saat boyunca zeytinyağının kafa derinize, saç tellerine ve saç diplerine iyice nüfuz etmesini bekleyin.

Zeytinyağı ile Saç Bakımı

Birkaç basit adımda evinizde zeytinyağı ile en iyi saç bakımı kürlerini uygulamanız mümkün. İhtiyacınız olan ana malzemeler bir bone, kaliteli sızma zeytinyağı, küçük bir kap ve bir ocak.

ETİKETLER :