Yüzde Kıl Dönmesi

Yüzde Kıl Dönmesi

Kıl dönmesinin oluşturduğu irinli bölgenin kesilip çıkarılması sonucunda ameliyat tamamlanır. Ameliyat sonrasında hasta aynı gün içinde taburcu edilir. ancak ameliyat sonrası zorlu bir iyileşme süresi olacaktır. Bu süre yaklaşık 2 hafta ile 2 ay arasında kişiden kişiye göre farklılık gösterir.

Kıl dönmesi cilt yüzeyinde iltihap oluşturabileceği gibi iltihapsız kıl dönmeleri de olabilir. Kıl dönmesi belirtileri sırasıyla yanma, kaşıntı, akıntı, kızarıklık ve şişliktir.

kıl dönmesinin oluştuğu yere, ilerleme derecesine ve verdiği rahatsızlığın ciddiyetine göre çeşitli tedavi yöntemleri bulunur. Fakat tedavi sürecinden sonra kişinin fizyolojik özelliklerine, cilt ve deri tipine bağlı olarak kendini tekrar edebilen bir hastalıktır.

Doğru tıraş teknikleri ile büyük oranda yüzde kıl dönmesi riski azaltılmış olur. İleri derecedeki kıl dönmelerinde deri altında kist oluştuğu görülmüştür.

kıl dönmesi vücuttaki kılların çeşitli nedenlerden dolayı deri içine girmesiyle oluşur. Tıp alanında pilonidal sinus olarak bilinmektedir. Kılların genellikle köke doğru uzamasından kaynaklanır. Kıl dönmesinde kıllar cilt altında sarmal bir yapıdadır. O nedenle genelde kıvırcık saçlı kişilerde daha çok görülür.

Bunun için steril bir iğne ve cımbız yeterli olacaktır. Kıl deri içerisinden çıkarıldıktan sonra yara çok kısa süre içerisinde iyileşir. İlerleyen kıl dönmesi durumunda ise cerrahi müdahale gerekir. Kıl dönmesi ameliyatı lokal anestezi altında yapılır ve yaklaşık olarak 30 dakika sürer.

Kıl dönmesinde kızarıklık özellikle tıraş sonrası daha belirgin şekilde fark edilir. Özellikle sakalın çıkış yönünün tersine tıraş olan erkekler kıl dönmesiyle karşılaşma konusunda oldukça dikkatli olmalıdır.

Aynı bölgede yeniden kıl dönmesi oluşması sivilceye benzer şekilde ağrılı ve akıntılı bir durumun ortaya çıkması ile anlaşılabilir. Tüm bu özelliklerin dışında kıl dönmesinin tekrar etmesi tedavi yöntemine de bağlıdır. O nedenle tedavisi esnasında kılın cilt içinde kalmamasına dikkat edilmelidir. Dönen kılın tamamen çekilmesi yüzde tekrar kıl dönmesi oluşumunu engelleyecektir. İlk aşamalarda olan kıl dönmesini kişi kendisi de tedavi edebilir.

Kılların cilt yüzeyine çıkmak için açtığı yol kapandığı için kılların ürettiği salgı doku altında birikir ve bu bölgede iltihap oluşmasına sebep olur. Oluşan iltihap çok kısa sürede ilerleme göstererek artar ve daha sonra da şişlik meydana gelir.

Normal şartlarda şikayetlere neden olmayan kıl dönmesi iltihaplanma döneminde çok fazla ağrı yapar. Enfeksiyon kapmış sivilce şikayetlerine benzer şekilde kendini gösteren kıl dönmesi, ileri derecelerde yüzde çukurlar ve izler oluşmasına sebep olur.

Ameliyat sonrasında ağrı yada akıntının olması olağandır. Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken en önemli husus temizliktir. Hasta ameliyat bölgesine yeterli özeni ve dikkati gösterdiği takdirde hiç bir problem yaşanmaz.

Yüzde kıl dönmesi erkeklerde genellikle sakal ve boyun bölgesinde, kadınlarda ise genellikle çene altında rastlanır. Bunun başlıca nedenleri yanlış epilasyon uygulamaları ve jilet kullanımıdır. Kadınlarda ve erkeklerde kılların yoğunluk derecesi yada kılların çıktığı yerler farklılıklar gösterir. Vücutta saçlar dahil olmak üzere ortalama 500 bin adet kıl olduğu bilinir.

ETİKETLER :