Sarımsağın Cilde Faydaları

Sarımsağın Cilde Faydaları

Sıkça rastlanan cilt problemlerinden birisi de siyah noktalardır. Özellikle yağlı cilde sahip olan kişilerde siyah noktalara daha yoğun rastlanmaktadır. Sarımsak kullanarak siyah noktalarınızdan kurtulabilmeniz mümkündür. Bunun için tek yapmanız gereken 2-3 diş sarımsağı ezip, 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1-2 damla çay ağacı yağı ve yarım yemek kaşığı limon suyu ile karıştırmaktır. Ardından daha kalın bir macun elde etmek için bir miktar bal eklenmeli ve hazırlanan karışım ince bir tabaka şeklinde temiz cilde sürülmelidir. Yaklaşık 2-3 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulanmalıdır.
Daha önce de bahsettiğimiz gibi sarımsağın içerisinde yer alan allisin mantar oluşumunu engeller ve bu sebeple sarımsak inatçı akneler üzerinde kullanılabilir. Ayrıca sarımsağın içerisinde bakterilerin ölmesini sağlayan antioksidanlar da vardır. Peki, akne, sivilce ve leke tedavisinde sarımsak nasıl kullanılır? İşte size birkaç kullanım önerisi:
Çiğ sarımsaktan bir parça kesin ve üzerine biraz baskı uygulayarak içeriğindeki suyun çıkmasını sağlayın. Ardından bu sarımsak parçasını sorunlu bölgeye sürün ve yaklaşık 5 dakika bekleyin. Son olarak ise soğuk su ile yıkayın. Bir gün sonra kızarıklık ve kabarıklıkta azalma gözlemleyeceksiniz. Bu yöntemle aknenin cildinizde bırakabileceği izlerden de korunmuş olacaksınız.
Aknelerden kurtulmanız için uygulayabileceğiniz diğer bir yöntem ise 2-3 parça sarımsağın suyu ile aynı miktarda beyaz sirkeyi karıştırıp sorunlu bölgeye sürmektir. Beyaz sirke cildin PH seviyelerini korurken, sarımsak enfeksiyon ile savaşacaktır.
Yaşlanma Karşıtıdır ve Gözenek Küçültücü Etkisi Vardır
Sarımsağın güzelliğe olan faydaları arasında yaşlanma karşıtı oluşu da yer almaktadır. Sarımsağın içerisinde yer alan güçlü antioksidanlar serbest radikallerin ciltte gelişmesinin azalmasını ve böylece cildin sıkı ve genç kalmasını sağlar. Yine sarımsağın içerisinde yer alan sülfür ise vücudun kolajen üretmesine yardımcı olur ve böylece cildin kırışıklıklarla savaşmasına da destek olur. Tek yapmanız gereken birkaç sarımsağı ezmek ve çıkan suyu yüz maskenize ilave ederek maskenin faydasını arttırmak ve erken yaşlanmayı önlemektir.
Sarımsak tek başına kullanıldığında ciltte bir miktar sızlama olabilir. Eğer bu sızlamaya dayanamayacağınızı düşünüyorsanız birkaç sarımsağı soyup ezmeli, ardından yarım yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırmalısınız. Yüzünüze uygulayacağınız bu maskeyi 20 dakika sonra iyice durulamalısınız. Bu maskeyi hazırlarken çiğ sarımsak yerine sarımsak yağı ya da sarımsak tozu da kullanabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken kullanım miktarlarınızdır. Asla 2-3 damladan fazla sarımsak yağı ya da yarım yemek kaşığından fazla sarımsak tozu kullanmamalısınız.
Siyah Noktaların Giderilmesinde Kullanılır
Genişlemiş gözenekler de cilt problemlerinden birisidir. Gözenekleri küçültmek için yarım domates ve 3-4 parça sarımsağı ezmeli ve oluşan maskeyi ince bir tabaka halinde yüzünüze sürmelisiniz. 20 dakika sonra yüzünüzü ılık su ile durulamalı ve ardından soğuk su ile yüzünüzü yıkamalısınız. Hem domates hem de sarımsağın gözenekleri küçültücü ve sıkıştırıcı etkileri vardır.

ETİKETLER :