Saç Kırıkları İçin Bakım

Saç Kırıkları İçin Bakım

Saçların korunmasında yumuşak havluları tercih edin. Saçınızı havluya sararak havlunun suyu emmesini sağlayın. Sert hareketlerde bulunmayın. Metal toka, sivri dişli tokalar ve taraklar kullanmayınız. Saçlarınızı sıkı bir şekilde atkuyruğu ve topuz yapmayınız. Bu tür saç aparatları saçları gergin tutacağından onların dökülmelerine ve kırılmalarına neden olacaktır.

Saç uçlarında yıpranmadan dolayı çatallaşmalar meydana gelir. Bu çatallaşmalar saç kırıklarının en önemli belirtilerinden biri olarak bilinir. Saç kırıklarına çare şuan için yok. Bunu ortadan kaldırmanın en kısa ve kestirme yolu saçları kestirmektir. Saç uçlarına uygulanan serumlar, losyonlar, kremler ve özel karışımlar saç kırıklarını engelleyemez ancak saç kırıkların oluşması durdurur. Saç kırıklarını engellemek için saç boyama işlemlerinizin arasını oldukça uzak olmasına dikkat edin. Fön makineleri, düzleştiriciler ve maşa gibi cihaz kullanımlarını en aza indirin. Eğer bu makineleri kullanmak zorunda kalırsanız o zaman saçlarınıza ısıya karşı dayanıklı ve nem veren spreyler kullanmanız gerekiyor. Saçlar kesinlikle ıslak oldukları zaman taranmamalıdır çünkü daha çok kırılmalarına neden olursunuz.

Zeytinyağı ve Yumurta Maskesinin Uygulanması
Saçları eski haline getirmek ve saç kırıklarını onarmak için uygulanacak bir diğer maske ise zeytinyağı ve yumurta karışımı olan maskedir. Cam bir kâseye saçınızın uzunluğuna yetecek kadar zeytinyağı ve bir adet yumurtayı ekleyiniz. Bu karışımı dipten en uca kadar sürünüz. Karışımı iyice saçınıza yedirdikten sonra saçlarınızı sarıp 45 dakika kadar bekleyiniz. Süre sonunda saçlarınızı ılık su ile durulayınız. Maskeyi saçlarınıza hafta da bir defa yapmanız yeterli olacaktır. Bu uygulama sonucunda saçlarınızın nem oranı normale gelirken kırıklarda ortadan kalkacaktır.

Saçın nem oranı korumak, saçların kırılmalarını önlemek için alınabilecek en gerekli önlemdir. Burada en önemli nokta saç uçları kırıldıktan sonra değil kırılmadan önce önlem almaktır. Bundan dolayı banyo sırasında nemlendirici içeren şampuanlar kullanmaya özen göstermelidir.

Kırılmış Saçlara Doğal Bakım Yöntemleri
Kimyasal maddeler içeren bakım ürünleri saçlara yarardan çok zarar vereceğinden evde yapılacak basit birkaç doğal bakım ürün ile saçların daha canlı ve parlak olması sağlanabilir.

Zeytinyağı
Saçlarınıza uygulayacağınız zeytinyağının doğal olmasına özen gösterin. Zeytinyağını dipten başlayarak saçın en uç kısmına kadar yediriniz. Yarım saat bekledikten sonra ılık su ile saçlarınızı durulayınız. Düzenli olarak yapıldığı zaman saçın kaybettiği nem tekrar gelecek ve kırıklar onarılacaktır.