Oktay Ekşi Kimdir

Oktay Ekşi Kimdir

Oktay Ekşi Biyografisi

İhtilalden sonra “1961 Anayasası”nı hazırlamak için kurulan Kurucu Meclis’te ”Basın Temsilcisi” olarak görev aldı. Kurucu Meclis üyeliğinden sonra CHP’nin yarı resmi organı olan Ulus gazetesi’nde bir yıl istihbarat şefi olarak çalıştı. Daha sonra lisan öğrenmek için Londra’ya gitti. Buradaki Türkiye Başkonsolosluğu’nda üç yıldan fazla süreyle yerel katiplik yaptı.

1966 yılında Londra’dan yurda döndü. Yeni Gazete’nin Ankara Temsilciliğini yürüttü. Üniversite öğrenimini tamamladı. 1967 tarihinde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

31 Ekim 2010 tarihinde Hürriyet gazetesi başyazarlığından ayrıldı. Bilahare CHP üyesi oldu. Basın Konseyi Başkanlığı’ndan istifa etti. Yerine Orhan Birgit seçildi. 12 Haziran 2011 genel seçiminde CHP İstanbul Milletveki seçildi. En yaşlı üye sıfatıyla TBMM yemin törenin yönetti.

7 Aralık 1932 tarihinde Ordu’nun Mesudiye ilçesinde doğdu. 8 Ocak 1952 tarihinde, 19 yaşında özel bir haber ajansında gazeteciliğe başladı. Daha sonra Dünya gazetesinde muhabirlik yaptı. 1960 yılına kadar bu gazetenin Ankara Temsilcisi olarak görevini sürdürdü.

27 Mayıs 1960 ihtilalinden sonra, Dünya gazetesinden ayrıldı. Öncü gazetesinde istihbarat şefi olarak görev yapmaya başladı.

ETİKETLER :