Nermin Bezmen Kimdir

Nermin Bezmen Kimdir

Nermin Bezmen Biyografisi

Nermin Bezmen, yönetici sekreterliği ile başladığı iş hayatına Türk el sanatları, resim, şiir ve sonunda yazar olarak devam etmiştir. 1991 yılında roman yazmaya başladı. Televizyon sunuculuğu, dergi yazarlığı ve halkla ilişkiler faaliyetleri yürüttü. Geleneksel Türk sanatları ile ilgilendi. Kendi atölyesinde yetişkinlere ve çocuklara resim dersi verdi. Popüler edebiyat dalında kitaplar yazdı.

Anne tarafından dedesi olan Kurt Seyit ve onun babası olan Mirza Mehmet Eminof’a kadar inerek, aile geçmişini kitap haline getirmiştir. 1992 yılında basılan ilk kitapta 1916 yılında dedesi Kurt Seyit’in Beyaz Rus Shura ile yaşadığı aşkı ve 1918 yılındaki Bolşevik Devrimi öncesinde, ordunun bozguna uğradığı Karpatlar cephesinde olanları, Kurt Seyit’in St. Petersburg‘a dönmesini ve Shura ile Sinop ve oradan İstanbul‘a gidişini anlatmıştır. Kitabını yazmak için anneannesi olan Murka’dan dinlediklerini kullanan Nermin Bezmen, bunun dışında çok sayıda kitap ve dergi araştırması yapmıştır.

Ailesinin köklerini araştıran Nermin Bezmen, 1980 yılında eşiyle birlikte ekonominin yaşadığı çalkantılı dönem sonrasında, aktif iş hayatını bırakmıştır. Bundan sonra kendini yazmaya vermiş, aynı zamanda eşi Pamir Bey’le birlikte eşinin köklerini de araştırmaya başlamış. Evlerinin bir köşesini Selanik Kütüphanesi, diğer bir köşesini ise Venedik kütüphanesi olarak ayırmışlardır.

Nermin Bezmen‘in yazdığı “Kurt Seyt ve Shura” adlı romandan Ece Yörenç‘in senaryosunu yaptığı “Kurt Seyit ve Şura” adlı 2014 yapımı televizyon dizinin yönetmenliğini Hilal Saral yaparken başrollerde Kıvanç Tatlıtuğ ve Farah Zeynep Abdullah oynadı.

Daha kırk günlükken babasının görevi nedeniyle, Anadolu şehirlerini dolaşmışlardır. Üç yıl Çanakkale‘de kaldıktan sonra, İlkokula başlayacağı sırada Balıkesir‘e yerleşmişler. Babasının Tekirdağ‘a çıkan tayini sonrasında, onlar İstanbul‘ da kalmıştır. İlkokulu İstanbul‘da Maçka İlkokulu’nda okudu. Ardından Atatürk Kız Lisesi’nde okurken, son sınıfta, AFS bursuyla Amerika’ya gitti. Dönüşte Sultanahmet Sevk ve İdarecilik Yüksek Okulu’na devam ederek 1974 yılında mezun oldu.

1975 yılının Ocak ayında, yanında çalıştığı iş adamı, Pamir Bezmen‘le evlendi. Pamira Bezmen ve Cazım Bezmen adında İki çocuğu oldu

Yüzbaşı Ali Nihat Ruslar’a esir düşer ve iki sene Sibirya’da kalır. Yüzbaşı Ali Nihat oğlu, Nermin Bezmen babası Vedat Ulus Emlak Kredi Bankası’nda fen eksper şefidir.

Nermin Bezmen Ulus ile Kurt Seyit’in kızı Leman Hanım’ın evliliğinden doğan ikinci çocuktur. Diğer çocukları Korhan ve Yeşim’dir.

1954 yılında Antalya‘da doğmuştur. Anneat Ulus’dur. Nermin Bezmen, Kurt Seyit‘in torunudur. Kurt Seyit, Rusya‘da monarşi döneminde Çar Nikola‘nın muhafız alayında görevli Kırımlı Türk asıllı bir Rus subayıdır. Nermin Bezmen’in anne tarafından dedesi Kurt Seyit, Rus Ordusu adına, baba tarafından dedesi Yüzbaşı Ali Nihat ise Osmanlı Ordusu’nda Karpatlar’da birbirleriyle savaşırlar.

ETİKETLER :