Müslüm Gürses Biyografisi

Müslüm Gürses Biyografisi

Müslüm Gürses Ocak 2006’da Gönül Teknem adlı albümü Seyhan Müzik etiketiyle raflardaki yerini almıştır. Gürses’in, 2006’da yazar Murathan Mungan’la ortak projesi Aşk Tesadüfleri Sever Pasaj Müzik etiketiyle müzik marketlerdeki yerini aldı.
Mungan’ın sözlerini yazdığı, David Bowie’den Garbage’a, Leonard Cohen’den Jane Birkin’e birçok yabancı müzisyenin bestesini yaptığı şarkıları seslendirdi.
1999 yılında Müslüm Gürses’in o dönemde 15 yıl boyunca albümlerini çıkardığı Elenor plak firmasıyla yolları ayrıldı.
Müslüm Gürses 1969 yılında yine İstanbul’da Palandöken firması ile çıkış parçası olan Sevda Yüklü Kervanlar içeren Sevda Yüklü Kervanlar Vurma Güzel Vurma isimli 45’lik Plağı çıktı. Bu plak tam 300.000 adet satarak rekor kırmıştır.
Müslüm Gürses 1967 yılından itibaren TRT Adana Çukurova Radyosunda da her hafta Cumartesi günü canlı olarak türküler söyledi.

Müslüm Gürses Kimdir?

Müslüm Gürses 5 Temmuz 1953’te Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesi’nin Fıstıközü köyünde kerpiç bir evde dünyaya geldi. Annesinin adı Emine’dir. 1968 yılından itibaren piyasaya ilk 45’likleri çıkarmaya başladı.
İlk plağı 1968 tarihli “Emmioğlu Ovada Taşa Basma plağıdır ve Ömür Plak , Adana basımıdır.
1965 yılında, küçük yaşta Adana’da bir çay bahçesinde şarkılar söyleyerek başladı, aynı zamanda Halkevine de gitti.
Müslüm Gürses Terzi çıraklığı ve kunduracılık yaptı, o yıllarda bir gazinoda sahneye çıktı. Ayrıca ilkokuldan mezun olduktan sonra 14 yaşındayken, 1967 yılında Adana Aile Çay Bahçesi’nde düzenlenen yarışmaya katıldı ve birinci oldu

Müslüm Gürses Hayatı

Müslüm Gürses Hayatı

Müslüm Gürses Hayatı

Müslüm GürsesSon yıllarda bazı pop ve Rock tarzındaki parçaları da repertuvarına katarak Bülent Ortaçgil’in Sensiz Olmaz, Nilüfer’in Olmadı Yar, Teoman’ın Paramparça, Tarkan’ın İkimizin Yerine, Şebnem Ferah’ın ‘”Sigara” ve Kenan Doğulu’nun Tutamıyorum zamanı adlı çalışmalarını da seslendirdi.
1979 yılında ilk defa İsyankar filmiyle kamera karşısına geçen Gürses, toplam 38 sinema filminde rol almıştır.
Müslüm GürsesBabası Mehmet Akbaş rençberlik yapar, türkü söylemeyi sever, bağlama çalardı.
Akbaş çiftinin Müslüm’den sonra Ahmet adında bir erkek, Zeyno adında bir de kız çocukları oldu.