Migrene İyi Gelen İlaçlar

Migrene İyi Gelen İlaçlar

Sirke içine kına çiçeği tohumları atarak nemli bir bezle boyun etrafına masaj yapmak yine beyne giden damarların daralmasına yardımcı olacağından etkili bir yöntemdir. Migren atakları başladıktan sonra karanlık ve sessiz bir odaya çekilmek de migreni daha çabuk atlatmaya yardımcı olur.

Triptanlar genişlemiş olan beyin damarlarının yeniden eski boyutlarına dönmesini sağlamakta kullanılır. Uzun süreli kullanımlarda bağımlılık yaratabildikleri tespit edildiklerinden çok uzun süreli tedavilerde kullanılmazlar.

Migrende Preventif tedavi, bu tedavi türü sürekli tekrarlayan migren ataklarında, uzun süreli migren geçmişi olan hastalarda uygulanmaktadır. Haftada birden fazla migren atağı geçiren hastalar için günlük olarak kullanılan ilaçları içerir. Preventif tedavide kullanılan ilaçlar yüksek tansiyon ilaçları, antidepresanlar, beta blokerler, kalsiyum kanal blokerlerı ve nöbet önleyici ilaçları içerir. Amaç migren ağrılarının şiddetini ve görülme sıklığını azaltmaktır.

Uzun süreli migren tedavilerinde hastalar şifalı bitkiler ile migren şikayetlerini baskılamayı ve ilaç kullanımını azaltmayı istemektedir. Bu yüzden bitkisel tedavi yöntemlerine de baş vurmaktadırlar. Bilinen en etkili bitkisel yöntemlerden biri civanperçemi çayıdır. Günde 1 bardak civanperçemi çayı içmenin atakları azalttığı söylenmektedir. Anason çayı, papatya çayı gibi sakinleştirici etkisi olan çaylar uyumadan önce ya da migren krizleri sırasında tüketilebilir. Bazı migren hastaları migren krizi sırasında fesleğen bitkisini koklamanın baş ağrılarını azalttığı yönünde bildirimlerde bulunmuşlardır. Yine migren atağı başladıktan sonra soğuk kompres uygulamak genişlemiş damarların daralmasına yardımcı olacağından tercih edilen doğal yöntemlerden biridir. Fındık ve badem içerdikleri niasin ile migren ağrılarının kesilmesine yardımcı olurlar.

Her şeyin dışında migrenin ilaçla tedavisi sırasında ilaçları düzenli kullanmak, doktorun uygulamasına bağlı kalmak çok önemlidir. Çünkü düzenli uygulanmayan tedavi vücudun tedaviye karşı bağışıklık kazanmasına neden olup her seferinde tedavinin daha uzun sürmesine neden olacaktır.
Migren tedavisinde kullanılan ilaçlar migrenin hastalık geçmişine, türüne bağlı olarak abortif ve preventif tedavi yöntemlerine göre değişebilir. Ayrıca kişi doğal yollarla migreni baskılamaya çalışabilir.

Migrene iyi gelen ilaçlar nasıl kullanılır?

Migrende Abortif tedavi, genellikle migrenin başlangıç aşamasında uygulanan ilaçları kapsar. Bunlar doktorun uygun gördüğü iğneler, ağız ve burun yolu ile uygulanan spreyleri kapsar. Bu tip ilaçlar genellikle kusma görülen hastalarda da kullanılır. Bu ilaçların genel özellikleri serotonin hormonunu düzenleyen triptanları içeren ilaçlardır.

ETİKETLER :