Kiraz Sirkesi Faydaları

Kiraz Sirkesi Faydaları

Kiraz Sirkesinin Hazırlanması

Kiraz sirkesi için kullanacağınız kirazların mevsiminde ve taze olması önemlidir. Ayrıca olgunlaşmış ve yumuşak bir aşamaya gelmiş olanlardan seçerseniz, daha iyi bir sonuç alabilirsiniz. Sert kirazların ezilmesi daha zordur. Yumuşaklar bu sebeple daha pratik olacaktır.

Sirke yapımında, seçtiğiniz kirazların miktarı tamamen sizin tercihinize bağlıdır. Siz ne kadar isterseniz, o miktarda kirazı kullanabilirsiniz. (Biz aşağıdaki tarif için 1 kilogram kirazı ölçü aldık)

Malzemeler: 5 litre karışımı sığdırabileceğiniz cam kavanoz, 1 çay bardağı doğal ev yapımı sirke, 1 tatlı kaşığı doğal kaya tuzu, 4 litre içme suyu (klorsuz) ve 1 kilogram olgunlaşmış kiraz.

Bu ilham verici lezzet birçok sofralık yağla, salata soslarıyla, şifalı içeceklerle ve şuruplarla tamamlanabilir. Böylece hazırladığınız yemeklere, salatalara ve meyveli karışımlara farklı lezzetler katabilir.

Kiraz Sirkesinin Faydaları

Sirke denilen besin başlı başına zaten bir şifa deposudur. Ancak bu eğer kiraz sirkesiyse, içeriğinde daha neler toplar, gelin öğrenelim.

Kiraz bünyesinde taşıdığı yoğun A, B1 ve C vitaminleri sayesinde mükemmel bir cilt ve saç bakım ürünüdür. Hem ciltte hem de saçlarda fark edilir bir canlanma sağlamaktadır. Ayrıca tırnakları güçlendirdiği de bilinmektedir.
Kiraz sirkesi güzelliğin iksiri olarak da bilinir. Çünkü kadınların en büyük sıkıntısı olan selülitlerin giderilmesinde, harika bir destekleyicidir.
A vitamini deposu olan kiraz sirkesi, göz sağlığına da birçok olumlu etkiler sağlamaktadır.
Kiraz sirkesinde bulunan B1 vitamini, iştahsız olan çocuklara yeme alışkanlığı kazandırmak için değerlendirilmektedir.
Kiraz sirkesi, diş ve diş eti sağlığında, yaraların hızlı iyileşmesinde olumlu bir etkiye sahiptir.
Kiraz sirkesi vücut direncini artırır. Düzenli kullanıldığında vücuttan toksin atılımını sağlar. Bağırsakları düzenler ve idrar yollarını temizler.
Kiraz sirkesi, böbrek taşı oluşumunu önlemek için iyi bir seçenektir.
Kiraz sirkesi romatizma ağrılarına oldukça iyi gelmektedir.
Ayrıca kiraz sirkesi çeşitli sağlık sorunlarında doğal bir ağrı kesici olarak kullanılabilir.

Kiraz sirkesinin eşsiz lezzeti kiraz meyvesinden gelmektedir.

Ülkemizde en çok Marmara ve Ege Bölgesi’nde yetişen kiraz, Gülgiller familyasındadır. İlkbaharın gelmesiyle pembe ve beyaz renklerde çiçekler açan kiraz ağacı, meyvelerini ikili ya da üçlü dallarında bir çiçek buketi gibi toplamaktadır. Kiraz meyvesi taze halinde, oldukça sınırlı bir zaman yenilebilir. Çünkü yağışlardan sonra meyve, kurtlanma yapar. Bu sebeple kirazdan çok çeşitli şekillerde yararlanılmaktadır. Kirazın sirkesi hariç, kiraz meyvesinin kullanıldığı diğer lezzetler şöyledir; kiraz reçeli, kiraz hoşafı, kiraz kompostosu, kiraz turşusu ve hatta kiraz konservesi.

ETİKETLER :