Kekik Çayı Faydaları

Kekik Çayı Faydaları

Kekik Bitkisi

Kendine özgü bir kokusu olan kekik; çimenlik, tarla, orman kıyıları ve çayırlarda yetişir. Babagiller ailesine aittir ve güneşli havayı çok sever. Kökleri saçak şeklindedir, gövdesi ise odunsu bir yapıdadır. Doğada kekik bitkisinin yaklaşık olarak 350’den fazla çeşidi bulunur. Bu türlerden bazıları bahçe ekimine uygundur ve tatlı bir kokuyla birlikte leylak rengi ya da pembe çiçekler açar. Kekik nektarı arılar için oldukça ilgi çekicidir. Hatta en lezzetli ballar kekik nektarı ile üretilir. Eğer bahçenizde kekik varsa, bahçenizin etrafını saracak arılara karşı hazırlıklı olmanızı öneririz.

Kekiğin baharat şeklinde kullanımı oldukça yaygındır. Bununla birlikte çay ve yağ olarak da kullanılır. Kekik sağlığımız için oldukça faydalıdır. 28 gram taze kekik; 1.6 gram protein, 6.8 gram karbonhidrat, 0.5 gram yağ, 44.8 miligram C vitamini, 0.1 miligram B6 vitamini, 4.9 miligram demir, 171 miligram potasyum, 113 miligram kalsiyum ve 44.8 miligram magnezyum içerir.

Kekiğin Tarihi

Sofralarımızın önemli baharatlarından biri olan kekiğin binlerce yıllık bir geçmişi olduğunu söylemek mümkündür. Kekiğin ilk kullanımının Antik Yunan döneminde olduğu, özellikle güzel kokusu nedeniyle tapınaklarda tütsü olarak kullanıldığı bilinmektedir. Yine bu dönemde kekik, cesaret ve hayranlıkla ilişkilendirilmiş ve şövalye kostümlerine motif olarak işlenmiştir.

Kekiğin sağlık alanında kullanımının tarihi ise 16’ıncı yüzyıla dayanmaktadır. Bu dönemde kekik, yağ formunda gargara suyu olarak kullanılmış ve insanlar bu şekilde ağız içi yaralarını tedavi etmiştir. Kekiğin, Eski Yunan ve Roma dönemlerinde alkollü içeceklerin ve peynirin tatlandırılması için kullanıldığı da bilinmektedir.

Kekiğin Faydaları Nelerdir?

1 yemek kaşığı kurutulmuş kekik yaprağı, bir gün içerisinde almamız gereken K vitamininin %54’ünü, C vitamininin %2’sini, A vitamininin %2’sini, demirin %17’sini, kalsiyumun %5’ini ve manganezin %10’unu tek başına karşılamaktadır. Bununla birlikte kekikte sağlığımız için önemli olan önemli E, B6 vitaminleri ile potasyum, fosfor, çinko ve bakır gibi mineraller bulunmaktadır.

Nezle, grip, öksürük ve soğuk algınlığı… Bu rahatsızlıklardan herhangi gibi soğuk kış aylarında kapımızı çalmaya hazırdır. Vücudumuz hastalık sinyallerini vermeye başladığında ya da soğuk havada içimizi ısıtacak bir şeyler aradığımızda elimiz hemen bitki çaylarına gider. Kış aylarının vazgeçilmez bitki çaylarından biri olan kekik çayı, özellikle öksürük ve boğaz ağrısını gidermesiyle ünlüdür

ETİKETLER :