Kalçada Kıl Dönmesi

Kalçada Kıl Dönmesi

İlk tanıdan sonra kalçada kıl dönmesi tanısı konulduğu zaman, doktor size ilgili bölgenin kıllardan temizlenerek ameliyata girilmesi tavsiyesinde bulunur. Bazı doktorlar ise direkt ameliyat için gün ve tarih verebilirler.

Olarak iki tür ameliyat yapılmaktadır. Lokal anestezide kalçada kıl dönmesinin bulunduğu bölge de dahil olmak üzere kişinin bel altı tamamiyle uyuşturularak ameliyat yapılır. Normal yani genel anestezide ise kişi tamamiyle uyuşturularak kalçada kıl dönmesi ameliyat yapılır.

Ameliyatta ilgili bölge neşter sayesinde kesilir, hastalığa neden olan kıllar temizlenir ve kesilen bölge tekrardan dikilir. Ameliyattan genellikle 2-3 gün süre sonra, ilgili bölgede meydana gelmiş olan acı kaybolur. Kalçada kıl dönmesi ameliyatı, en acısız ameliyatlardan sayılabilir.

Kalçada kıl dönmesinin enfeksiyon aşamasına gelmeden yukarıda sayılan tedavi yöntemleri uygulanabilir. Fakat ilgili bölge enfeksiyon kaptığında ve yara büyüyüp belirli boyutlara oluştuğunda genel cerrahi hekimine başvurularak gerekli tedavi yöntemlerine başlanmalıdır

Her zaman ağrısı fark edilmeyen veya bel ağrısı olarak algılanabilen kalçada kıl dönmesi, sıcak havaların bastırmasıyla insan sağlığını daha çok etkiyebilir. Ergenlik çağından 40lı yaşlara kadar görülebilen kalçada kıl dönmesi, şoförler gibi özellikle oturarak mesleğini icra edenlerde görülmektedir.

Bu yüzden özellikle sakal, kasık veya makat bölgesinde kıl dönmesi görülebilme ihtimali çok daha fazladır. Epilasyon gibi durumlar sebebiyle kadınlarda da kalçada kıl dönmesi görülebilse de erkeklerde kıl dönmesi olma olasılığı üç kat daha fazladır.

sinüs yani halk tabiriyle kıl dönmesinin kalça bölgesinde yaşanması meydana gelmesi durumudur. Kalçada deri duvarı kalın bir kist durumuna gelmiş bir baloncuk bulunur. Bu bölgede çıkan ve uzamak isteyen kıl da bu kalın deri duvarına doğru uzamaktadır.

Kalçada kıl dönmesi özellikle kuyruk sokumu kemiğinin üstünde oluşabilmekteyse de vücutta tıraş edilebilen her bölgede çıkabilmektedir.

ETİKETLER :