İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshali kesen yiyecekler nelerdir?

Laktoz intoleransı olarak adlandırılan bu duruma bağırsaklarda bulunan laktaz enziminin yeterli düzeyde çalışmaması ya da eksikliği sebep olur. Bu durumda süt şekeri olan laktoz parçalanamaz ve süt sindirilemez. Bundan muzdarip insanlar laktozsuz süt alarak tüketmelidirler. Yukarıda da okuyacağınız üzere ishal neden olur sorusunu üç ana kaynak üzerinde toplayabiliriz.

Kısaca, dışkının normalden daha yumuşak, sulu, sık ve fazla çıkası durumuna ishal denir. Suyun ana emildiği yer olan kalın bağırsak bazı zamanlarda suyu yeterince ememez, bu durumda bağırsaklarda bulunan su dışkı ile atılır. İshal bir hastalık çeşidi değil polifaktöriyel nedenli bir semptomdur. Günde 200 gram üzeri sulu ve yumuşak dışkı atılmasına da ishal denilebilir. 5 yaş altı çocuklarda zatürre hastalığından sonra en fazla ölüm nedenleri arasındadır. Ayrıca bir çok hayvan türü de ishal yüzünden yaşamını kaybetmeye devam etmektedir. Bu yüzden ishal nedenleri, ishale ne iyi gelir, ishal nasıl geçer konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir. Şuradan bebeklerde ishal tedavisi için bitkisel çözüm yöntemleri yazımıza bakınız.
Örneğin süt içince ishal olma konusunda dünyadaki bazı halklarda hassasiyet vardır. Türkiye, Ortadoğu ve Afrika ülkeleri, başta Çin olmak üzere Asya ülkelerinin büyük bir kısmı ve Güney Amerika ülkelerinde yaşayan insanlarda önemli sayıda bu durum görülebilir.
İshal Neden olur: Farklı etkenlere bağlı olarak görülen ishal, genellikle belirli bazı yiyeceklerin daha fazla tüketilmesi de ishalin nedenleri arasında olabilir. Uzun süreli görülen ishal durumunda, kişi de kilo kayıpları ve önemli ölçüde bitkinlik görülebilmektedir. Aynı zamanda ishal, kişinin normal yaşantısının seyrini değiştirebilecek düzeye gelebilir. İshal nedenleri arasında yer alan faktörlere baktığımızda beslenme bozukluklarının önemli yer kapladığını görürüz. Çok fazla baharatlı yiyecekler, kafeinli içecekler, alkol ve çok lifli gıdaların yanı sıra süt ve süt ürünlerinin çok tüketilmesi sonucunda ishale neden olur diyebiliriz. İshal neden olur sorusunun bir diğer ayağı ve ishal nedenleri ise enfeksiyon kaynaklı olabilir. Tüketilen gıdaların bozuk olması durumunda bazen bu gıdalardan bazı bakteri, mantar ya da virüsler bağırsaklarımıza ulaşıp ishale neden olur. İshal nedenleri arasında enfeksiyonun da yer alması yemekleri hazırlarken hijyene dikkat edilmesi gerektiğini de tekrar vurgulamaktadır. İshal nedenleri arasında yer alan bir diğer husus ise enzim eksikliği gibi durumlar olabilir.
Muz: Tek başına ishali geçirmese de katılığı nedeniyle yavaşlatıcı etkiye sahip olan muzun içerisinde yüksek miktarda potasyum bulunmaktadır. Vücudun kaybettiği potasyum ve minarelleri hızlı bir şekilde geri almasını sağlamaktadır.

Limon suyu: Limon suyu ishale neden olan patojenleri öldürmek için birebirdir. Gün içerisinde 4-5 kez taze sıkılmış limon suyu tüketebilirsiniz.

Pirinç: İshal sırasında lif oranı düşük bağlayıcı gıdalar kullanılması önerilmektedir. Pirincin en büyük etkisi sıvılaşan dışkıyı normale döndürmesidir. Bu nedenle pirinç ishale çok iyi gelir.

Haşlanmış patates: İçerisindeki yüksek vitamin ve minarallerle ishal yüzünden kaybedilen vücut değerlerini geriye toplamaya yardımcı olur. Haşlanmış patatesten yapılmış püreleri gün içerisinde bir kaç kez tüketmeniz ishali iyileştirir.

Türk kahvesi: İshal nedeniyle sıvılaşan dışkıyı normale döndürmek için kullanabileceğiniz güzel bir yöntemdir. 1 fincan Türk kahvesi ishale iyi gelir.

Bal: Bakteri sebebiyle oluşan ishale karşı bal tedavisini uygulayabilirsiniz. 1 bardak kaynar suya 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek iyice karıştırın. Gün içerisinde 3-4 kez tüketebilirsiniz. Fakat diyabet rahatsızlığı olanlar dikkatli olmalı.

Elma püresi: Kabuklarını mutlaka soyarak hazırlayacağınız elma püresi, sindirim sisteminizi düzenler, daha sağlıklı çalışmasını sağlar ve ishale neden olan bakterilere karşı mücadele eder. 3-4 elmadan yapacağınız püreyi gün boyu aralıklarla tüketmelisiniz.