İdrardan Kan Gelmesi

İdrardan Kan Gelmesi

Hemolitik Anemi: Yorgunluk ve güçsüzlük hissediyorsunuz, idrarınızda kan var, nefes darlığı çekiyorsunuz ve cildiniz sarardı. Hemolitik anemi, kanın alyuvarlarındaki genetik bir anormallikten veya bazı ilaçlardan ya da alyuvarları yok eden bazı hastalıklarından kaynaklanır. Alyuvarlar yıkıma uğramıştır ve kemik iliği, bunların yerine yenilerini yeteri kadar hızla üretememektedir. Genetik olarak bazı enzimleri eksik olanlar ile bazı ilaçları kullananlarda hemolitik anemi ortaya çıkabilir.

idrar görüldüğü andan itibaren ağrı, sancı, yanma yada vücutta yüksek ateş görülüp örülmediği dikkatli incelenmelidir. Eğer bu durumlardan biri yada bir kaçı görülüyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.
Nedenleri
Tehlikesiz Hematüri: Sadece idrarınız kanlı ve başka belirtiniz yok. İdrar, viral enfeksiyonlardakinden daha kanlı görünse de, bu durum herhangi bir hastalıkla veya organ hasarıyla ilişkili değildir. Bazen çocuklukta meydana gelir ve zamanla geçer. Bazen bir aile ferdinde başlayan bu sorun, sıkıntı yaratmadan ömür boyu sürebilir.

Mesane Enfeksiyonu: Ani, acılı, sık ve miktarı az olan idrarınızda kan var; ateş, sırtın alt kısmında ve göbeğin alt bölgesinde ağrı var. Mesane enfeksiyonu veya sistit, idrar yapamamanın nedeni olabilir ve antibiyotik tedavisi gerektirir.

Başka bir açıklama ise şu şekildedir:
İdrarda görülen kan idrar sisteminin herhangi bir bölgesinden geliyor olabilir. Böbrekler, böbrek boruları, mesane ve dış idrar yollarında kanama olabilir.

İdrarda görünen kanın farklı sebepleri olabileceğini söylemiştir. Bunlardan en tehlikelisi kanserdir. Bazende böbrek taşı veya idrar yolu enfeksiyonu kanamaya neden olur.
Özellikle yüksek ateş ve karnın yanlarından başlayıp kasıklara doğru inen sancılara dikkat edilmelidir. Sancılar ve yüksek ateşin iltihaplı vakalar oluğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Prostatit ve ağır egzersiz de yine idrarda kanamaya neden olan sebeplerden biridir.

İdrarın renginin kırmızı yada pembe oluşu her zaman kanlı idrar işaret etmez. Çoğu durumlarda yiyeceklerdeki (örneğin pancar) renk pigmentleri, uyuşturucu kullanımı ve porfirya idrarın kırmızıya dönmesine yol açmış olabilir. Endişelenecek bir durum yoktur.

Üretrit: Üretranızdan sarımtrak bir akıntı geliyor, karnınızın alt kısmı ağrıyor, sık sık idrara gidiyorsunuz, ama az miktarda kanlı idrar yapabiliyorsunuz. İdrar yaparken yanma oluyor ve eğer kadınsanız cinsel ilişki acı veriyor. Üretrit, cinsel yolla bulaşan ya da kişisel temizliğe önem vermemekten kaynaklanan bakteriyel bir iltihaptır.

Gromerülonefrit: İdrarınızda kanla birlikte, ayak bileklerinde, gözlerinizin etrafında şişlik, nefes darlığı ve yorgunluk var. Böbreğinizin kanı süzen yapılarında ani veya kronik bir iltihaplanma olmuş olabilir.