Hepatit C Belirtileri

Hepatit C Belirtileri

Ayrıca organ nakli sırasında Hepatit C geçme olasığıda çok yüksektir. Ancak özellikle kan nakli ve organ nakillerinde kan ve organlar hepatit C yönünden taranmaktadır. Bu da hastalığın yayılmasını önlemektedir.

Hepatit C nasıl bulaşır sorusu oldukça önemlidir. Hepatit C ‘nin kan yolu ile bulaştığını belirtmiştik. Kan ve kan ürünleri ile geçebilmektedir. Ayrıca uyuşturucu kullananlarda iğnelerden bulaşması dolayısıyla oldukça yaygın görülür.

Ayrıca tüm sağlık çalışanları Hepatit B de olduğu gibi Hepatit C içinde riskli bir gruptadır. Doğal olarak akla gelen Hepatit C cinsel ilişki ile geçip geçemediği sorusudur? Hepatit C cinsel yolla bulaşır, ancak bu olasılık son derece düşüktür.

Tek eşli çiftlerde bu olasılık daha da zayıftır. Ancak çok eşli , cinsel yolla bulaşan hastalığı olan ve HIV Pozitif kişilerde cinsel yolla bulaşma olasılığı yüksektir.

HEPATIT C ANNEDEN BEBEĞE DOĞUM SIRASINDA BULAŞIR MI ?

Hepatit c doğum sırasında %6 olasılıkla anneden bebeğe geçer. İlaveten annnede HIV/AIDS var ise Hepatit C bulaşma olasığı dahada yükselir.

halsizlik ve kaslarda zayıflık hissi
Baş ağrısı
Karın ağrısı
Bulantı
Koyu renkte idrar
Kilo kaybı
Yağlı yiyeceklerden tiksinme
Eklem ağrıları

HCV RIBA Testi:
Anti-HCV antikorların varlığını doğrulamak amacıyla kullanılan başka bir testtir. Anti-HCV testinde olduğu gibi, HCV RIBA testi hala hazırda enfekte olduğunuzu belirleyemez, sadece virüse maruz kalmış olduğunuzu belirleyebilir.

HCV-RNA PCR Testi:
Kanınızda Hepatit C virüsü olup olmadığını tespit eder. Bu aktif HCV enfeksiyonunuzun olduğunu gösterir. Geşmişte kalitatif HCV isimlendirilen bir test yapılmaktaydı. Kalitatif HCV RNA PCR testinde sonuçlar, HCV viral RNA varlığında Pozitif veya ; Saptandı olarak verilirdi; aksi durumda sonuçlar Negatif veya Saptanmadı olarak rapor edilirdi. Günümüzde Kantitatif HCV RNA PCR Test sonuçlarında HCV RNA tespit edilmesi durumunda kanın mL kaç kopya HCV olduğu şeklinde sayısal değer verilerek raporlanmaktadır.

HEPATIT C BELIRTILERI NELERDIR ?

Hepatit C belirtileri hafif olarak algılanabilir yada farkında olmadan geçirilebilir. Hepatit C bazen olarak belirtisiz seyredebilir.

Hepatit C virüslerle bulaşan hepatitler arasında kan yolu ile en sık bulaşan tiptir. Bu sebeple özellikle kan nakli ve kan ürünleri ile edinildiğinin bilinmesi oldukça önemlidir. Son zamanlarda tıp literatüründe de yayınların sayısı arttıkça Hepatit C ile ilgili bilgilerimizde artmaktadır.

HEPATIT C TESTI LABORATUVAR YÖNTEMLERI

Anti-HCV Testi:
HCV ile enfekte olup olmadığınızı gösteren virüse karşı antikorların varlığını belirler. Genellikle test “pozitif” ya da “negatif” olarak rapor edilir. Testiniz “hafif pozitif” ise, bu durum HCV virüsüne maruz kalmış olduğunuz anlamına gelmeyebilir. Hafif pozitif testlerin raporlanmadan önce bir sonraki test ile doğrulanması gerekmektedir.

ETİKETLER :