Göz Yanması Nedir

Göz Yanması Nedir

Kirli havanın en büyük etkisi cildimiz ve gözlerimiz üzerindedir. Havadaki kimyasal maddeler biz fark etmesek de gözlerimiz üzerinde yoğun bir baskı oluşturur ve bu durum gözlerde yanmayla sonuçlanır.

Sigara dumanı özellikle hassas yapıya sahip gözlere olumsuz etki yapar. Sigara dumanının gözlerinize dokunup dokunmadığını anlamak için kapalı bir ortamda sigara içiliyorken o ortamdan uzaklaşıp açık havaya geçerek gözlerinizin rahatlayıp rahatlamadığını gözlemleyin. Eğer yanma hissinde bir azalma varsa yanmanın kaynağı sigara dumanıdır.

Güneş özellikle son yıllarda insan vücuduna yarardan çok zarar getirmektedir. Zararlı etkilerinin en çok etkilediği organımız ise gözlerdir. Yanma hissinin yanında gözlerde kızarıklıkla kendini gösteren güneş etkisi önlem alınmaz ya da tedavi edilmezse arkası kesilmeyen şikayetler halinde devam eder ve görme kalitesini düşürür.

Kimileri için yaz mevsiminin vazgeçilmesi havuz keyfidir. Ancak havuz suyunda bulunan klor gözlerde hassasiyet oluşturur. Eğer biraz da gözlerde yatkınlık varsa enfeksiyon kaçınılmaz olur. Bu durumdan etkilenmemek pek kolay değildir ama havuza girdiğinizde suya dalmayarak gözünüzle suyun temasını azaltabilirsiniz.

Rüzgarlı günler gözlerde yanma sorununun başka bir çevresel faktörüdür. Havadaki polenlerin yanında yerden havalanarak uçuşan küçük tozlar, pislik zerrecikleri gözlerinize zarar verir.

Saç spreyi ya da saç boyası tamamen kimyasal içerikli ürünlerdir. Bu ürünler başta göz olmak üzere cilt üzerinde de olumsuz etkilere sahiptir. Saç spreyi ya da saç boyasının gözünüzle teması halinde hemen gözlerinizi temiz olduğundan emin olduğunuz bol suyla yıkayın. Buna ek olarak açık havaya çıkarak gözlerinizin kapalı mekandaki havayla temasını önleyin.

Gözler de tıpkı diğer organlar gibi belli dönemlerde bazı hastalıklarla ya da küçük rahatsızlıklarla
karşılaşabilir. Gözlerde herhangi bir rahatsızlık olmasa bile vücudun farklı bölümlerinde yaşanan rahatsızlıklar
gözlerde sorunlara neden olabilir. Göz yanması da bu olumsuzluklardan biridir.

Gözlerimiz dünyaya açılan çok özel birer pencereye benzer. Sadece görmek değil, gördüğünü algılamak, yorumlamak, beyne olumlu ya da olumsuz iletiler ve sinyaller göndermek gibi görevlerin de büyük bölümünü üstlenir. Bunları düşündüğümüzde gözlerimizin ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu biraz daha somut biçimde ortaya koymuş oluruz.

ETİKETLER :