Fazıl Say Kimdir

Fazıl Say Kimdir

Fazıl Say Biyografisi

İlhan Baran ise kompozisyon eğitiminin temeli olan teknik donanımları kazandırdı. Donanımların başlıcaları armoni, kontrpuan, form bilgisi, analiz, enstrümantasyon, orkestrasyon, antik modlar, Türk Müziği makamsal ve ritmik sistemleri, caz armonisi ve stil araştırmalarıydı.

Çağdaş müzik stilleri için 3 yıl Ertuğrul Oğuz Fırat’dan yararlandı. 1987 yılında konservatuarı bitirdi. Almanya’nın DAAD bursuyla bu ülkeye gitti. Düsseldorf Müzik Yüksek Okulu’nda ABD’li piyanist David Levine’in öğrencisi oldu. Dünyanın önde gelen Schubert yorumcularından olan Levine, ‘Yaratıcı Yorumculuk’ açısından örnek bir piyanistti. Fazıl Say, piyanist kimliğiyle onu örnek aldı.

14 Ocak 1970 tarihinde Ankara’da doğdu. Say Yayınları sahibi yazar ve müzikolog Ahmet Say’ın oğludur. 3 yaşında obuacı Ali Kemal Kaya ile ritmik jimnastik ve işitme alıştırmalarına başladı. Mithat Fenmen’den sekiz yıl piyano, solfej ve teori dersleri aldı. Fenmen onu besteciliğe özendirdi. Fenmen’in 1982 yılında vefat etmesi üzerine Ankara Devlet Konservatuarı’na girdi.

‘Özel Statü’ olarak nitelenen hızlandırılmış yoğun eğitim çerçevesinde Kamuran Gündemir ile piyano, İlhan Baran ile kompozisyon çalıştı. Gündemir, yorum kavrayışı gerektiren yapıtlar üzerinde üst düzey bir değerlendirme ortamı sağlayarak öğrencisini yetiştirdi.

ETİKETLER :