Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır

Doğum Kontrol Haplarının Beklenen Yan Etkileri Nelerdir?

Doğum kontrol haplarının her kadında rastlanabilecek çeşitli yan etkileri bulunmaktadır. Ancak doğum kontrol haplarının bu yan etkileri doğum kontrol haplarının bırakılmasına gereklilik oluşturmamaktadır. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda ara kanamalara rastlanabilir. Bu ara kanamalar bazen yoğun olurken, bazı durumlarda da lekelenme şeklinde olabilir. Ancak görülen bu ara kanamalar doğum kontrol hapının bırakılmasını gerektirmemektedir. Doğum kontrol hapı bazı kadınlarda kilo almaya sebep olmaktadır. Doğum kontrol hapının kilo yaptığı kadınlar ise doğum kontrol hapını kullanmaya devam etmelidir. Ancak bu durumun önüne geçilemiyorsa ve çok fazla kilo alıyorsanız doktorunuza danışarak doğum kontrol hapını bırakabilirsiniz. Nadir görülen etkiler arasında bulunan cinsel isteksizlik ise yine doğum kontrol haplarının yan etkileri arasında yer almaktadır.

Daha sonra bu bir hafta içindeki herhangi bir günde kişi adet görecektir. Bu sefer adetin başladığı güne dikkat etmeden bir hafta sonunda yani sekizinci gün ikinci kutu ilaca başlanır. Adetin ilk gününde doğum kontrol hapına başlamak sadece yeni başlarken geçerlidir. Daha sonraki zamanlarda adet günü dikkate alınmadan ilaç kullanımına devam edilir.
Doğum kontrol hapı kullanımında en çok dikkat edilmesi gereken şey bir kutuyu bitirdikten sonra diğer kutuya başlamadan kesinlikle bir hafta ara verilmesidir. Doğum kontrol haplarına adetin ilk günü başladığınız zaman başladığınız ay içerisinde korunmaya başlamış olursunuz. Eğer adetin ilk günü hapları kullanmaya başlamazsanız o zaman kullandığınız ay korunmada sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Hamileliği düşünmeyenlerin en sık başvurduğu korunma yöntemlerinden biri de doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapları yardımıyla korunmak istiyorsanız öncelikle doktorunuzla görüşmeli ve doktorunuzun önerdiği dozda hapınızı kullanmanız çok önemlidir. Doktorunuz tarafından doğum kontrol hapı yazıldığında adetinizin ilk günüyle birlikte hapa başlamanız gerekmektedir. Bu hapları günün hangi saatinde alacağınıza siz karar verebilirsiniz. Fakat her gün aynı saatlerde kullanmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Tabletlerin her gün farklı saatlerde kullanılması koruma etkisini azaltabilir.
Piyasada bulunan doğum kontrol ilaçlarının içinde 21 tane tablet bulunmaktadır. Adetin ilk gününden itibaren kutuya başlanmalı ve ara verilmeden 21 günde kutu bitirilmelidir. Birinci kutu bittikten sonra bir hafta ilacı kullanmaya ara verilmelidir.

ETİKETLER :