Ayak Mantarının Nedenleri

Ayak Mantarının Nedenleri

Ayak mantarı bulaşıcı mıdır?

 

Ayak mantarı çok hızlı şekilde bulaşabilen bir hastalıktır, özellikle havuzlar, plajlar, jimnastik kulüpleri, güzellik salonları, yatılı okullar ve camiler gibi ortak kullanılan alanlarda ve ortak kullanılan havlu, terlik, ayakkabı gibi eşyalar sayesinde ayak mantarı hızla yayılır. Bu sebeple başkalarına ait kişisel eşyaların kullanılması gerekmektedir.

Ayak mantarının nedenleri

Ayağınız çok terliyor ve siz bunu önemsemiyorsanız,
Uzun süreli ve sıkı ayakkabılar giyiyorsanız,
Islak zemine ayak basılan halka açık spor merkezlerini kullanıyorsanız,
Yüzdüğünüz havuzun temizliğine önem vermiyorsanız,
Banyo sonrası ayaklarınızı ve parmak aralarını iyice kurulamıyorsanız,
Pedikürünüzü ortak pedikür setiyle yaptırıyorsanız
mantar enfeksiyonuna davetiye çıkarıyorsunuz demektir.

Ayak mantarı tedavisi
Ayak parmakları arasındaki mantar en etkili şekilde iki hafta boyunca akşamları ince bir tabaka şeklinde uygulanan terbinafin ile tedavi edilir. Tedavi süresi azol türevleri ile 2 ila 4 haftadır.
Ayak hijyeni: normal günlük yıkama, dikkatlice kurulama ve çorapların değiştirilmesi.
Ayak tabanındaki mokasen mantarın tedavisi zordur ve genellikle sistemik ilaç tedavisi gerektirir
Mantar enfeksiyonu mutlaka ilaç tedavisi gerektiren bir hastalıktır. Doğru ilaç kullanımına ne kadar erken başlanırsa tedavinin başarısı o denli yüksek olur. Hastalık çok fazla yayılmadan, ilerlemeden tedavi edilir. İlaç tedavisinin başarılı olabilmesi için ilaçların doğru ve düzenli şekilde kullanılması büyük önem taşır. İlaçların her gün aynı saatte / saatlerde alınmasına / uygulanmasına özellikle dikkat edilmelidir.

Mantar enfeksiyonu nedeniyle deri bütünlüğü bozulduğu için dışarıdan giren bakteriler selülit ve lenfanjit gibi daha şiddetli ikincil enfeksiyonlara yol açabilir. Bu nedenle belirtiler görüldüğünde mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurmak gerekir. Mantar enfeksiyonunun tanısı deriden yapılan kazıntının mikroskop altında incelenmesiyle ve klinik olarak konulur. Enfeksiyon sınırlıysa kişinin krem kullanması yeterlidir.

Ayak mantarı belirtileri
Kaşınma, yanma, etkilenen bölgenin sızlaması görülebilir. ayakta kızarıklık olabilir. ayak tabanı, parmakları veya tırnakta kızarıklık ve inflamasyon oluşabilir. içi su toplamış yaralar gözlenebilir. kabuklanıp, dökülmeler olabilir. tırnakta renk değişikliği, kalınlaşma, kabalaşma gelişebilir. Yukarıdaki şikayetlerin bulunması ayak mantarı belirtiler, hastalığın teşhisi konusunda önemli yer kapsamaktadır.

Şiddetli, yaygın ve dirençli enfeksiyonlarda ağızdan alınan mantara karşı etkili haplar önerilir. Tırnak tutulumu söz konusuysa tedavi süreci uzar. Mantar enfeksiyonuna yatkınlık varsa ve gereken önlemler alınmazsa tekrarlama ihtimali yüksektir.

Ayaklardaki soyulmalar mantar belirtisi olabilir mi?
Ayak Mantarı çok yaygın bir cilt problemidir. Birçok insanda hayat boyu en az bir kere ayak mantarı gelişir. Daha çok erişkin ve ergenlik çağındaki erkeklerde görülür, kadınlarda ve 12 yaşından küçük çocuklarda ise daha nadirdir. Ayak mantarı kolaylıkla tedavi edilebilmesine rağmen başarılı bir tedaviden sonra bile tekrarlayabilmektedir. Ayak mantarının tıp dilindeki adı Tinea Pedisdir. Sebep olan mikrop, mantar adı verilen ufak bitki benzeri organizmalardır. Mantar en iyi karanlık, nemli ve ılık ortamlarda büyür.

ayak mantarı enfeksiyonu, nemli, karanlık ve sıcak ortamları seven mantar mikrobunun ayak derisinde büyüyüp çoğalması ve enfeksiyon oluşturmasıyla meydana gelir. Ayakta kaşıntı, kabuklanma, kızarıklık, yanma ve koku gibi belirtilerle kendisini gösteren ayak mantarları, erken tanı konulup tedavi edilmezse gövde derisine ve tırnaklara bulaşabilir.

ETİKETLER :