Aşkın Nur Yengi Kimdir?

Aşkın Nur Yengi Kimdir

Aşkın Nur Yengi Kimdir

Aşkın Nur Yengi TRT için hazırlanan Türkiye’nin ilk halk oyunu yarışması Altın Adımlar Halk Oyunları Yarışması’nın jüri üyeliğini Müjde Ar, Ahmet Demirbağ ve Yavuz Bingöl ile birlikte yaptı.
2001 yılında Levent Kırca ve ekibiyle birlikte Kadıncıklar adlı oyunda tiyatro sahnesiyle tanıştı.
Aşkın Nur Yengi Aynı yıl yine Levent Kırca ve ekibiyle birlikte Olacak O Kadar adlı güldürü programında rol aldı ve programın müzik direktörlüğünü üstlendi.
Aşkın Nur Yengi Cesur Kuşku ve Bayanlar Baylar adlı dizilerde rol alan Yengi, Zeki Alasya ve Mehmet Ali Erbil gibi oyuncularla birlikte Ömerçip filminde rol aldı.
Aşkın Nur Yengi Ortaöğrenimine devam ettiği sıralarda 1981 yılında Onno Tunç orkestrasında Sezen Aksu’nun vokalisti olarak çalışmaya başladı. Aşkın Nur Yengi 1987 yılında Harun Kolçak’la birlikte Grup Periyod adıyla Güzel Şeyler Söyle  adlı şarkıyla Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finalleri’ne katıldı.

Aşkın Nur Yengi Biyografisi Hayatı

Aşkın Nur Yengi Biyografisi Hayatı

Aşkın Nur Yengi Biyografisi Hayatı

Aşkın Nur Yengi 3 Temmuz 1970 İstanbul doğumlu Türk şarkıcı ve oyuncu.İlköğrenimini Erenköy İlköğretim Okulu’nda tamamlayan sanatçı İstanbul doğumlu olup ortaokul öğrenimine Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı‘nda çello öğrencisi olarak başlamış, 11 yıllık öğrenim sürecinden sonra mezun olmuştur.
Aşkın Nur Yengi 1988 Antalya Altın Portakal Film Festivali‘nde Portakal Çiçeği, sonraki yıl Çeşme Müzik Festivali’nde Artık Hiç Ağlama adlı şarkılarla uluslararası platformlarda birincilik ödülleri kazandı.
Aşkın Nur Yengi 1990 yılında yayınlana Sevgiliye adlı ilk abümü ile beğeni toplayıp büyük satış rakamlarına ulaşarak 90’ların ilk başarılı şarkıcısı olarak adını duyurdu. Aşkın Nur Yengi Sonraki yıllarda çıkardığı albümlerinin tanıtımı için yurt dışında birçok ülkeye turneye çıktı.
Müzik albümlerinin yanı sıra değişik projelerde de yer alan sanatçı 1980’li yıllardan bu yana birçok reklam müziği seslendirdi. Aşkın Nur Yengi 1994 yılında Kurtuluş adlı televizyon dizisinde Atatürk‘ün akrabası Fikriye Hanım’ı canlandırdı ve jenerik müziğini yorumladı.
Aşkın Nur Yengi 1987 Kuşadası Altın Güvercin Şarkı Yarışması’nda Yeniden, 1988 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Portakal Çiçeği”, 1989 Çeşme Müzik Festivali’nde “Artık Hiç Ağlama” adlı şarkılarla uluslararası platformlarda birincilik ödülleri kazandı.