Ani Tansiyon Yükselmesi

Ani Tansiyon Yükselmesi

Ani Yükselen Tansiyon’u düşürmek için uygulayabileceğniz yöntemler ve tansiyon düşüren besinlerde şunlardır.Limon yüksek tansiyon için etkilidir.Tansiyon yükseldiğinde bir limon sıkın ve bu limon suyunu biraz sulandırarak yavaşça için.Tuzsuz ayran ve yoğurtta yüksek tansiyon için kullanılabilinir.Nar suyu da yüksek tansiyonu düşüren ve normal değerlere ulaşmasını sağlayan besinler arasındadır.Greyfurtta aynı etkiyi gösterir.Sarımsak halk arasında en çok bilinen ve kullanılan tansiyon düşürücüdür.Tansiyonunuz aniden yükseldiğinde soğuk su ile ellerinizi kollarınızı ve ayaklarınızı yıkayabilirsiniz.

Ani Tansiyon Yükselmesi, Yüksek tansiyon kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olmasıdır.Tedavi edilmediğinde kalp yetmezliği, kalp büyümesi, damarlarda daralma, felç, böbrek yetmezliği ve körlük gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle mutlaka erken dönemde teşhis edilmelidir.Yüksek tansiyon ülkemizde her üç kişiden birinde görülen önemli bir sağlık sorunudur.Tansiyonunuz 180/110mmHg gibi çok yüksek düzeye erişmediği sürece hiç bir belirti vermeyebilir. Normal kan basıncı bireyden bireye farklılık göstermektedir.

18 yaşından büyük erişkin bir bireyde dinlenme halinde; Normal kan basıncı Normal sistolik (büyük tansiyon) en çok 130mmHg Normal diastolik (küçük tansiyon) en çok 85mmHg olmalıdır. Sınırda normal değerler ise; Sınırda sistolik kan basıncı 130-139mmHg Sınırda diastolik kan basıncı 85-89mmHg dir. Hiper tansiyon sınırı ise; Sistolik kan basıncı için 140mmHg Diastolik kan basıncı için 90mmHg dir. Ani Yüksek Tansiyon belirtileri; Baş dönmesi Baş ağrısı Kalp ağrısı Kulak çınlaması Nefes darlığı Çift görme Bulanık görme Burun kanamalrı ve düzensiz kalp atışlarıdır.

ETİKETLER :