Acai Üzümü’nün Faydaları

Acai Üzümü’nün Faydaları

Acai Üzümü Yemenin Yolları

Acai üzümünün tazesinin raf ömrü çok kısa olduğu için genelde püre,meyve suyu ve toz şeklinde bulunur.

Meyve suyu antioksidan bakımında çok yüklüdür ama şeker oranı çok fazladır ve lif oranı düşüktür. Filtrelenmesine rağmen antioksidan oranı azalabilmektedir.

Toz halindeki şekli besin değeri olarak en yüksek olanıdır, lifi ve yağı bitkisel şekli kadar iyi korunmaktadır.

Püre şekli ise acai üzümünün tadını almanın en iyi yoludur.

Taze acai üzümlerinin çok kısa raf ömürleri vardır ve büyüdükleri yerin dışında taze kalamazlar. Buzlu meyve püresi, kurumuş toz ve preslenmiş meyve suyu olarak satılırlar.

Acai üzümleri ayrıca gıda ürünlerinde tatlandırıcı olarak kullanılır, acai yağı içeren vücut kremi gibi bazı besin olmayan ürünlerde de kullanılır.

Özetle acai üzümleri amazon yağmur ormanlarında palmiye ağaçlarında büyür. Yemek yemeden önce işlenir.

Özetle acai üzümü tüketmenin püre toz ve meyve suyu olarak birkaç yolu vardır.

Acai Üzümü Kolesterol Seviyesini Geliştir
Hayvanlarda LDL’yi ve total kolesterolü düşürdüğü için kolesterol seviyesini geliştirmeye yardım eder ve aynı etkiler insanda da mümkündür.

Ayrıca acai üzümü kolesterolün emilmesini önleyen sterol içerir.

Özetle çoğu hayvan deneylerinde ve en az bir insan bazlı deneyde acai üzümünün kandaki kolesterol seviyesini düşürmeye yardım ettiği gözlenmiştir.

Acai Üzümü Nedir?
Acai üzümü 2,5 cm çapı olan yuvarlak bir meyvedir ve yağmur ormanlarında palmiye ağaçlarında yetişir. Koyu mor renktedir ve kabuğundan dışarı çıkan sarı bir çekirdeği vardır çünkü onların çekirdeği çıkarılır.

Teknik olarak berry denilen yumuşak meyve kategorisine girmezler çekirdekli sert meyvedirler yine de berry olarak bilinirler.

Anti kanser etkisi vardır
Hiçbir besin kansere karşı büyülü bir kalkan değildir ancak bazı besinler kanser hücrelerinimn üremesini ve dağılmasını durdurur.

Araştırmacılara göre acai üzümünün ileride kanser tedavisinde kullanılacağı düşünülmektedir ancak henüz insan için yeterli araştırma ve kanıtlar yoktur.

Özetle acai üzümü araştırmalara göre potansiyel bir anti kanser ajanıdır ancak insanları daha çok çalışma gerekmektedir.

ETİKETLER :